Vianoce v Keni

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )
Zatiaľ ponúkame posledný list od Martina Cingeľa SVD, ktorý je až z januára r. 2001. Aj keď je to starý list, ukazuje krásne začiatky každého misionára v misiách... tentoraz na Vianoce.

..."niekoľko" slov odo mňa. Už sú to viac ako dva mesiace môjho pobytu v Keni. Zatiaľ som celkom spokojný, a pomaly si zvykám na tunajší život.

Teraz teda chodím každý deň do školy, kde sa každodenne "zdokonaľujem" v swahili. Jazyk to nie je veľmi ťažký, ale má strašne veľa pravidiel (ako matematika), a tie sa musí každý naučiť, ináč sa nikam nepohne. Veľa slov je podobných slovenským slovám, hoci význam je úplne iný (niekedy sa veru aj dobre zasmejeme). My sme v triede traja, a to mi celkom vyhovuje. Ale dosť už o škole.

Snáď ešte niečo o Vianociach. Boli to moje prvé Vianoce, ktoré som prežil na africkom kontinente, a boli dosť odlišné od tých "našich". Keďže sme mali voľno zo školy, išli sme na týždeň do nášho domu v Gigiri, kde máme aj malý bazén. Cez tieto sviatky bolo veľmi horúce, slnečné počasie, takže sme sa mohli okúpať. Štedrý večer, ako ho slávime u nás na Slovensku, tu zrejme nepoznajú - kresťanstvo a kresťanská tradícia má len okolo 100, možno viac rokov. Ani žiadna štedrá večera neexistuje. Jednoducho sme kúpili pizzu v reštaurácii a doma sme si na nej pochutili. No a potom sme išli na "polnočnú" omšu do nášho seminára. Tu v Nairobi máme totiž seminár, kde sa naši verbisti (všetko z Afriky) pripravujú na kňazstvo. Omša začala asi o 22.00 a bola veľmi krásna, plná spevu a tanca (Afričania majú veľmi radi tanec a pri každej omši tancujú). No a potom sme mali také malé párty. Spomenul som si na tie naše "slovenské" Vianoce, ktoré majú jedinečné čaro, a tak troška mi veru aj chýbali.

Teraz je už po Vianociach, my sme opäť v Otiende. Znova škola a ostatné bežné povinnosti. Hoci zatiaľ ešte nemám veľa skúseností s prácou na fare alebo s ľuďmi (aj to príde po kurze jazyka), môžem povedať, že ľudia sú skutočne dobrí a príjemní, a aj veľmi jednoduchí. Ale o tom až neskôr. Srdečná vďaka za modlitby a myšlienky, prajem všetko dobré, nech vás Boh žehná!
Martin Cingeľ, SVD
Share/Save/Bookmark


Tags: List  Keňa  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie