Hlavná stránka Afrika Madagaskar Madagaskar - základné informácie

Madagaskar - základné informácie

E-mail Tlačiť PDF
(11 hlasovaní, Priemerná známka: 4.36 )

MadagaskarTretí zo svetových oceánov podľa veľkosti je Indický. Pokrýva plochu 76. mil. km a leží v ňom asi 5000 ostrovov. Mnohé z nich sú obklopené korálovými útesmi. Jedným z takýchto ostrovov je aj Madagaskar.

 

 

Madagaskar leží pri východnom pobreží Afriky a vdaka svojej izolácii je domovom mnohých unikátnych rastlín a zvierat. Väčšina obyvateľou si zarába na živobytie poľnohospodárstvom a na svoje polia každoročne zaberá nové plochy zeme.Hlavnou vývoznou surovinou ostrova je vanilka, ktorá sa využíva pri výrobe zmrzliny a nápojov z koly. Ženy nosia komplikované účesy, ktoré naznačujú, z ktorej dediny pochádzajú.
Madagaskar "Veľký ostrov", bol v polovici 19. storočia organizovaným štátom s vlastnou domorodou vládou, správou,armádou a jazykom -malgačtinou - ktorým hovorili 3 až 4 miliony obyvateľov. Na konci 18. storočia sa presadil malgašský kmeň Merinov žijúci vo vnútrozemí a sformoval kráľovstvo Imerina.
Niekoľko tropických plodín, ktoré sa pestujú na Madagaskare sú klinček, mango, papája, banán a zeleninový banán.


ŠTÁTNE ZRIADENIE: prezidentská republika

ADMINISTRATÍVNE USPORIADANIE: 6 provincií (province)

ROZLOHA: 587 041 km štvorc.

POČET OBYVATEĽOV: 16 437 000 (2000)

HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 27,99 obyv./km štvorc.

HLAVNÉ MESTO: Antananarivo 802 000 obyv.

INÉ VÝZNAMNEJŠIE SÍDLA: Toamasina 145 000 obyv., Fianarantsoa 124 000 obyv., Mahajanga 85 000 obyv.

NAJVYŠŠÍ BOD: Maromokotro, 2 876 m

NAJVÝZNAMNEJŠIE RIEKY: Mangoky, Onilahy, Ikopa, Mahajilo

ÚRADNÝ JAZYK: malgaština

MENA: madagaskarský frank (1 frank = 100 centimov)

ŠTÁTNY SVIATOK: 26. jún (Deň nezávislosti)

RASOVÉ A NÁRODNOSTNÉ ZLOŽENIE: Malgaši 99 %, iní 1 %

NÁBOŽENSTVO: animistické 47 %, rímskokatolícke 26 %, protestantské 23 %, iné kresťanské 2%, islam - suniti 5 %
URBANIZÁCIA: 27 %

PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA: muži 50 rokov, ženy 52 rokov

DOJČENSKÁ ÚMRTNOSŤ: 164 ‰

ANALFABETI: 20 %

PODIEL NA TVORBE HNP: poľnohospodárstvo 31%, priemysel 13%, služby 56%

 

Prví obyvatelia Madagaskaru sa priplavili na dnešné územie z Indie a Indonézie asi pred 2000 rokmi. Obyvatelia majú zmiešaný pôvod a malgaština je veľmi príbuzná indonézskemu jazyku.
Ako prví Európania objavili Madagaskar Portugalci v roku 1500. Briti a Francúzi prišli neskôr a priniesli pre miestne obyvateľstvo kresťanstvo. V 19.storočí si podrobilo kráľovstvo Merina na náhornej plošine vo vnútrozemí väčšinu ostrova. V roku 1895 sa ostrov dostal pod koloniálnu francúzsku správu.

Nezávislosť získal Madagaskar 26.6.1960.

V roku 1975 sa dostal k moci prezident Didier Ratsiraka ako faktický diktátor, ktorý presadzoval socialistickú protizápadnú politiku a počas jeho vládnutia bolo znárodnených mnoho súkromných podnikov a obchodov vrátane aj tých, ktoré vlastnili cudzinci. V roku 1991 množstvo demonštrácií a stávok prinútilo diktátora prijať demokratickejšiu ústavu a v roku 1993 sa k moci dostala nová vláda na čele s prezidentom Albertom Zafym.

V polovici roku 1998 boli zmenou ústavy obmedzené kompetencie parlamentu a vlády - prezident mohol menovať a odvolávať predsedu vlády a celú vládu nezávisle od parlamentu. Posledné voľby sa konali 16.12.2001 a mali pomerne dramatický priebeh - po opätovnom sčítaní hlasov sa právoplatným prezidentom stal Marc Ravalomanana a funkciu predsedu vlády vykonáva Tantely Andrianarivo.

Väčšinu vo vláde tvorí AREMA - Asociácia pre obnovu Madagaskaru.

Poloha a povrch:

Ostrov Madagaskar leží v Indickom oceáne, približne 400 km na V od pobrežia Mozambiku, od ktorého ho oddeľuje Mozambický prieliv. Je to rozlohou štvrtý najväčší ostrov na svete a od africkej pevniny sa oddelil asi pred 160 mil.rokmi. Cez centrálnu časť ostrova sa tiahne pásmo hôr, ktoré v strednej časti vypĺňa náhorná plošina. /2600-2900 m.n.m./ Na V povrch prudko klesá a na Z mierne klesá do oblasti pobrežných nížin. V Z časti ostrova sa rozkladá náhorná plošina Bemaraha. Najvyšším bodom Madagaskaru je vrch Maromokotro /2876 m.n.m./ v masíve Tsaratanana.
Pobrežie je členitejšie v S časti s mnohými zálivmi a ostrovmi. Medzi najväčšie ostrovy patria na SZ ostrov Nosy Bé a v SV časti ostrov Nosy Boraha. /kedysi ostrov Sv.Márie/. Najväčším zálivom je Antongila Bay v SV časti ostrova. Najsevernejším bodom Madagaskaru je Ambrový mys a na J je to
Mys Panny Márie.

Podnebie:

Územie Madagaskaru patrí do tropického pásma, avšak zmierňujú ho pravidelne vanúce pasáty a monzúny. V najjužnejšej časti ostrova je podnebie suché a na vysočinách mierne. Západné pobrežie má výrazné obdobia sucha a dažďov.

Vodstvo:

Hydrografické pomery sú pomerne dobré, pričom väčšina riek pramení vo vnútrozemí a ich tok v prevažnej miere smeruje na Z, kde ústia do Mozambického prielivu. Medzi najvýznamnejšie rieky patria:
Mangoky, Mania, Betsiboka, Sofia, Onilany. Vo vnútrozemí ostrova sa rozkladá aj rozlohou najväčšie jazero Madagaskaru - jazero Alaotra.

Hospodárstvo:

Madagaskar je poľnohospodársky štát so slabo rozvinutým spracovateľským a ťažobným priemyslom napriek tomu, že na ostrove sa nachádzajú obrovské zásoby grafitu. Patria medzi najväčšie na svete. Významné sú ložiská chrómu, niklu, uránu, berýlia, kremíka, zlata, železnej rudy a drahokamov. Zásoby ropy a zemného plynu sú v pobrežných oblastiach, avšak nie sú vhodné pre komerčné využitie. Väčšina obyvateľstva je však závislá na poľnohospodárstve, aj keď obrábateľných je len asi 5% pôdy. Ľudia na ostrove sa venujú predovšetkým pestovaniu ryže, sladkých zemiakov a manioku, ktoré tvoria ich podstatnú zložku potravy. Na export sa pestuje najmä káva (50% celého vývozu), klinčeky, vanilka, cukrová trstina, sisal a nezanedbateľným je aj rybolov.Obyvateľstvo sa zaoberá ťažbou dreva a produkciou tropických plodín. Takmer 90% obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve a venuje sa chovu dobytka.

Významné mestá: Antananarivo 802 000 obyv, Toamasina 145 000 obyv., Fianarantsoa 124 000,
Mahajanga 85 000 obyv.

Obyvateľstvo: Prevažujú Malgaši rôznych etnických skupín, ďalej tu žijú Indovia, Pakistanci a Aragi. Uradný jazyk je malgaština a francúzština. Malgaši zdedili po svojich predkoch rozličné fascinujúce zvyky a pôsobivé náboženské ríty. K najväčším sviatkom patrí Famadihana (návrat zomrelých tiel). U niektorých kmeňov sa u mužov vykonáva obriezka.

Náboženstvá: Prevládajúce náboženstvo je animizmus (50%), 45% je kresťanov, z toho 20% protestantov, anglikánov a Jehovových svedkov, 5 % je mohamedánov.

Ešte stále je 27% žien a 12% mužov analfabetov. Z chorôb prevláda malária a bilharzióza. Okrem toho je veľa ochorení, ktoré vznikajú zo znečistenej vody.

Share/Save/Bookmark


Tags: Madagaskar  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Afrika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie