Hlavná stránka Kázne Veľkonočné obdobie "Tak by som sebe daco dal"

"Tak by som sebe daco dal"

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

comunionUž niekoľkokrát som sa pokúšal naznačiť samému sebe osobitné pôstne dni, ktoré by mi pomohli viac sa boriť so svojimi hriechmi, no popritom zbaviť sa nadbytočnej tukovej vrstvy. Všetko bolo ľahké do desiatej hodiny. Potom sa začínali pokušenia niečo zjesť, alebo aspoň zahryznúť. Tu vznikali otázky, aké dôležité je jedlo, no zároveň vsplýval problém, aké miesto má v našom živote. Môže byť hlad tým momentom, ktorý bude určovať, čo a kedy máme robiť, kedy oddychovať a kedy si vychutnávať pozemské dobrá? Vari skutočne žijeme, aby sme jedli, alebo jeme, aby sme žili?


Jediný hlad, ktorý má právo ovládať nás, je hlad po Bohu, pretože jeho cieľom nie je na päť hodín naplniť žalúdok, ale zhromažďovať večný poklad a oslobodiť človeka od všetkých časných priviazaností.
Kristus dobre pozná ľudskú prirodzenosť, aj jej náchylnosti a problémy. Vie, čo je hlad. Vždy, keď hovorí o chlebe, vode, ktorá má viesť to večného života, počúvajúci si predstavujú zázračný bochník, prameň, niečo na typ „Mlynček var“, vďaka ktorým by sa už viac nebolo treba namáhať, len si užívať. Lenže čo by bolo výsledkom takého života? Premenili by sme sa na gule, ktoré by neboli schopné ničoho, len sa gúľať dole kopcom. No cesta života smeruje navrch. Neboli by sme schopní odpútať sa od tohto sveta.
Čo je nevýhodou, dokonca ponížením človeka, že často nás jedlo – hmota majú vo svojej moci. Inokedy je to životná nevyhutnosť, od ktorej sa nedá oslobodiť neohroziac svoju existenciu (no to sa netýka nás, ale chudobných krajín), a inokedy závislosť od pôžitku, ktorá nevynechá možnosť poradovať sa príjemnou chuťou a vôňou. Možno práve uvedomenie si tejto biedy nám môže pomôcť oslobodiť sa od zbytočného prejedania a s ním spojeným množstvom nepotrebných zháňaní, toho, či iného tovaru, reštaurácí a pod. Zostaneme nám viac času, budeme vac spokoní s tým, čo sa nám poúka, vychutnáme si to, čo máme. A dúfam, že konečne siahneme po tom, čo nám núka sám Boh – po skutočne večnom chlebe. Ten je osobitý – podľa fyzickej váhy takmer nepodstatný, no podľa duchovnej - fundamentálny. Pre nás je jedinečný v tom, že, na rozdiel od bežného jedla, z nás nerobí tyčniakov, ale nás premieňa na Toho, koho prijímame.
Je v tom však jeden háčik. Prijímať treba s vedomím. Ak jeme Eucharistiu ako chlieb, tak to bude v duchovnom pláne iba chlieb – ďaľší nepodstaný gram, hoci Kristus je aj tu prítomný na 100%. No komu sa má dať, keď ho nikto nečaká. Ak má byť Kristus u nás skutočne doma, srdce sa musí patrične pripraviť, a ako správny hospodár čakať s otvorenou náručou. Potom Ježiš tú istú nároč hojne naplní svojimi darmi. Myslím si, že to nie je veľa, čo sa od nás čaká, preto netreba prepúšťať ani jednu možnosť nechať sa takto obohatiť.
Nejde o vypočítavosť, ale spoluprácu s Ježišovou túžbou nestratiť nikoho, koho mu dal Otec. Preto najmä tí, čo sú už tak blízko, nemôžu nechápať, čo prijímajú. Ináč je to na skutočné zaplakanie nad biedou veriaceho človeka nepoznajúce svojho Boha.
Smutné je aj to, že si nedokážeme vždy uvedomiť, čo sa vo sv. prijímaní s nami deje, alebo že si kňaz neuvedomuje, čo sa na sv. omši deje pod jeho rukami. Pravdu povediac, nie vždy sme toho schopní, lebo na nás vlývajú mnohé faktory. Ne nedá sa povedať, že je to trvalý stav. Práve naopak, my máme šancu byť trvalo schopný vnímať a prijímať ponúkaný zázrak Eucharistie, len je treba sa vždy dostatočne pripraviť. Potom nás nikto neodlúči od spoločentva lásky s Bohom, ani smrť, ani pokušenie, ani hriech, dokonca ani my sami. NIKTO.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: о. Миша из России už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie

Najčítanejšie súvisiace články