Hlavná stránka Príbehy S úvahou Ponáhľaš sa bližšie k smrti?

Ponáhľaš sa bližšie k smrti?

E-mail Tlačiť PDF
(11 hlasovaní, Priemerná známka: 4.64 )

BabkaKeď som včera vystupoval z vlaku, predo mnou šla pomalým tempom stará babka. Ponáhľal som sa a nevedel som ju predbehnúť. Vytáčala ma do nepríčetna. Vtedy som sa zarazil a povedal som si: "Kam sa ja vlastne ponáhľam?" Ozvali sa vo mne výčitky svedomia, že som sa v duchu nahneval na babku, ktorá má dosť času a okrem toho nemôže za svoju pomalosť. Celý život pracovala, možno veľa vytrpela. A možno všetko trpezlivo niesla. A ja som netrpezlivý a malicherný. A to všetko len preto, aby som bol o 10 minút skôr doma. Tých pár minút aj tak premrhám na internete alebo pri telke.

Alibisticky to zhodím na dobu, v ktorej žijeme. Všetci sa hrozne ponáhľame. A večer zistíme, že sme zase toho veľa nestihli. Frustrovaní ľahneme a zaspíme spánkom nepokojných. Cez sms si vyznávame lásku, komunikujeme cez chat a do očí si nemáme čo povedať.

Trápia nás účty, kariéra. V schránkach sa nám hromadia maily, lebo "nemáme čas" odpísať, na polici sa kopia knihy, lebo "nemáme čas" čítať, nevieme ako vonia príroda, lebo "nemáme čas" si k nej privoňať.

Ale dokedy to vydržíme? Čím chceme viac stihnúť, tým menej stihneme. Venujeme priveľa času veciam, ktoré si ho nezaslúžia. Nevieme sa zastaviť a uvedomiť si hodnotu vecí. Robíme veľa fotografií, ale už si ich ani neprezeráme. Napálime ich na CD a tým to končí; počítače máme plné hudby, na ktorú nemáme čas, množstvo televíznych kanálov, ktoré akoby jedna mater mala. Namiesto zábavy stres. Stále kontrolujeme mobil, či nám niekto nevolal. Prestávame si vážiť krásne veci, kvôli ktorým sa oplatí žiť.

Môj dedko má 87 rokov. V živote nebol v zahraničí, nemá mobil, počúva jednu stanicu na svojom starom rádiu. A napriek tomu si myslí, že prežil krásny život . S úsmevom spomína. Teší sa z pekného dňa, z vône dreva, zo svojich vnúčat .. Žil ťažký život, ale váži si ho.

To my dnes nevieme. A tak máme infarkty, rakovinu a depresie. A možno by stačilo spomaliť. Tvrdenie, že sa to nedá, neobstojí. Zamyslime sa, koľko času venujeme nepodstatným veciam. Skúsme vypnúť

mobily a počítače a porozprávať sa. Snáď som si uvedomil môj rýchly život včas, aby som spomalil.

Kamarát má chalupu v malej osade obkolesenej horami, nie je tam signál, žiadna telka, obchod otvorený len v utorok a štvrtok a jedna krčma 5x5 m. Asi tam zabehnem, aby som spomalil a nehneval sa na starých ľudí, ktorí si vážia zvyšok života a zbytočne sa neponáhľajú za smrťou, tak ako mnohí z nás!

Pekný deň... a spomaľ... veď žiješ len raz... a veľmi krátko...

Neznámy autor

 

Share/Save/Bookmark


Tags: smrť  pokoj  zastav  sa  pomaly  starí  ľudia  babka  zamyslenie  príbeh  
feed1 Komentáre
ajka
21. May 2011
188.112.123.75
Hodnotenie: +2

No našťastie, ja sa nikam neponáhľam - iba do práce, aby som nemeškala a v práci si svojim tempom robím to, čo sa odo mňa vyžaduje ... skôr by sa mi dalo vyčítať, že sa z práce vonkoncom neponáhľam a odchádzam, keď už ostatní ani nevedia, že tam boli ... volajú ma workoholik ...

Po dlhodobej PN som zistila jedno ... oddychovať chcem až v nebi. Tu je potrebné pracovať. A ak dostanem infarkt, ktorým ma lekári strašia? Nuž, radšej počas čestnej práce, ako počas leňošenia.

TV som nepozerala pekných pár rokov ... nikto ma nenúti ... ani dnešná doba ... a vôbec si nepripadám out. Možno máte pocit, že som starší človek ... nie, ani to nie som. Len si viem vybrať, čo chcem ... rádio nepočúvam - ani len tú jednu stanicu ... pozerám, čo ja chcem a počúvam, čo ja chcem. Plním si svoje pracovné úlohy, ale tempom, akým ja chcem. A nikdy sa mi nestalo, že by som niečo neodovzdala včas ... s ponáhľaním sa som skončila. Paradoxne ma oberalo o čas. smilies/wink.gif)))))))

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Neznámy už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Príbehy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie