Rekapitulácia

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

vtip

Milý priatelia, práve som preveril, kedyže som posledný raz písal o svojej službe v Rusku. Bolo to, bez dvoch týždňov, pred rokom. Preto sa pokúsim zrekapitulovať niektoré fakty života našej farnosti v Irkutsku.


Počas školského roku sa tu život krúti podľa jedného a toho istého programu od pondelka do nedele. Síce to občas ide na nervy, a vytvára dojem nudy, je jednoduché sa prispôsobiť, a človek približne vie, čo ho čaká. Tak som sa celý predchádzajúci rok pravidelne so sestrami SSpS stretal s “ich” deťmi, chodievali sme spolu do niektorých detských nemocníc. Dokonca som viedol biblickú skupinu a pripravoval mládež na prijatie sviatosti birmovania. A tieto úlohy mi zostali aj tento rok. Okrem toho je tu aj mnoho hocakej fyzickej práce, ktorú treba spraviť, pravidelnej (sneh, kosenie, polievanie) po príležitostné.
K službe v našej farnosti nám na nejaký ten mesiac koncom minulého roku pribudla aj služba v druhej farnosti mesta, v tzv. Krasnom chrame, kde už od apríla tohto roku slúžime na striedačku s otcom Tomášom, ktorý je tu vo funkcii správcu farnosti. Farnosť je momentálne malá, hoci život katolíkov sa začal práve tu, no po výstavbe katedrálneho chrámu, a neblahom pôsobení jedného kňaza, zostali len najvernejší tomuto miestu. Miesto je lákavé tým, že ide o budovu bývalého katolíckeho kostola, ktorý momentálne slúži ako orgánová sieň, no tradícia tu stále dýcha.
V poslednom liste spred roka som čakal na sneh. Tak vám poviem, bolo ho ozaj neúrekom. No nesneží tu ako u nás, žeby naraz spadlo pol metra snehu, ale každý deň napadalo 2-5 cm, čo nás obezpečovalo pravidelnou prácou na pol dňa, keďže teritória okolo chrámu je dosť veľká. Raz však predsa len za dva dni nepretržitého “snegopadu” napadalo polmetra mokrého snehu, no to bolo už 30. apríla, preto sme sa extra nesilili.
Zima tu je ozajstná, ale nie večná. Videl som u niektorých ľudí, že Rusko predstavujú ako večnú mrzlotu. No to je klamstvo. Leto je tu krásne a horúce. Dokonca jún bol tak teplý, že keď som vtedy prišiel na Slovensko, sa mi nechcelo veriť, ako môže byť u nás doma taká zima. Dokonca aj teraz, v septembri  októbri, sa striedajú chladné, s veľmi príjemnými, teplými dňami.
Za ten posledný rok som bol doma, na Slovensku až tri razy, kvôli vízam, ktoré som dostával len na tri mesiace. No, Sláva Bohu, ku konca septembra som dostal dovolenie na prechodný pobyt na tri roky, takže už netreba tak často cestovať. Doma sa tomu extra nepotešili, možno aj mne to trošku chýba, no s druhej strany mám na chvíľu pokoj od častého cestovateľského stresu. Každá cesta domov bola okre víz spojená aj s istou misijnou animáciou s cieľom nájsť finančné prostriedky na naše živobytie a prácu, keďže tu nie sme nijako podporovaní miestnymi dotáciami. Je pravda, že nieviem nejako zvlášť animovať, preto som ani tej pomoci veľa nepriviezol. No verím, že aspoň modlitby veriacich, ktorých som navštívil, nás sprevádzajú a predchádzajú problémom, o ktorých ani nevieme. No pomoc materiálna sa vždy zíde.
Tak napríklad je u nás kopírka, ktorá ledva nie je staršia ako ja, a pracuje primerane svojmu veku, čím nám dosť strpčuje život. No na novú zatiaľ nie sú peniaze. Tak čakáme sponzora. Ak máte nejakého známeho, u koho je zvyšných 1000 eur, napravte ho sem. My sa potešíme a všetci, kto sa fotokopírkou posluhuje, tiež.
Teraz niečo o lete. Tu sa teda leto a prázniny začínajú na mesiac skôr. Ja som ho prevažne strávil na detských táboroch na Bajkale, v obci Listvianka. Dokopy som bol na šiestich zájazdoch s deťmi z našej i okolitých farností. Všetci účastníci boli vynikajúci,a hoci som sa cudzích spočiatku obával, nakoniec som našiel mnoho nových známostí.
V polocici júla sme mali diecézne stretnutie mládeže, čo bola tiež fantastická akcia nielen pre mladých, ale aj pre nás, kňazov a rehoľníkov.
Život ide ďalej, a hoci je niekedy jednotvárny, výnimočné situácie, stretnutia a slávnosti duchovného života, dávajú šmrc a dych aj tej obyčajnosti. Nezabudnite pamätať na nás v modlitbách, veď čo môžeme bez Boha spraviť???

Share/Save/Bookmark


Tags: sluzba  sestry  mladez  katecheza  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie