Hlavná stránka Rozhovory S misionármi Misionár za každých okolností

Misionár za každých okolností

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

P_Martin_CingelPáter Martin Cingel SVD pochádza z Terchovej. Do misijnej Spoločnosti Božieho Slova vstúpil v roku 1992 aby sa stal kňazom a misionárom. Za kňaza bol vysvätený v roku 1999 a misijné určenie dostal do Kene. Tam pracuje od novembra 2000. Jeho farnosť má 1500-2000 katolíckych rodín. Okrem tých 2000 rodín patrí k farnosti aj 10 filiálok. Niektorá má 50 rodín, niektorá 25 rodín. Po decembrových voľbách v 2007 roku však pribudlo v jeho farnosti niekoľko tisíc ľudí, ktorí v kostole hľadali útočisko. Tento rozhovor pre Hlasy poskytol P. Martin Cingel 8. januára 2008.

Aká je momentálna situácia v tvojej farnosti?

Po voľbách 26. decembra, keď sčítavanie výsledkov bolo nejasné a dlho trvalo, 28. decembra sa vyhlásilo, že prezident Kibaki vyhral voľby. Opozícia to však neprijala a vyhlásila sa za výhercu volieb. V celej krajine vypukli nepokoje, a to hlavne v Nairobi, Mombase, Kisumu a Eldoret. Problém sa vystupňoval do takej miery, že ľudia začali rabovať obchody, vypaľovať domy, zabíjať ľudí, vyháňať ich z domovov, a dokonca to vyústilo do kmeňovej nenávisti. Tu v Eldoret kmeň Kalenjin začal vyháňať kmeň Kikuyu, vypaľovali ich domy, zabíjali. V jednom protestantskom kostole zahynulo viac ako 45 žien a detí, mnohí stratili domov a i svojich blizkych. V našom kostole sme poskytli útočisko viac ako 7000 ľuďom, zmobilizovali sme mužov hlavne v noci, aby strážili a zabránili prípadnému útoku zo strany banditov, len horko ťažko sme dostali policajnú ochranu. Aj slovenská ambasáda sa snažila pomocť zabezpeciť nám policajnú ochranu, ale nebolo to jednoduché. Ľudia nemali potravu a oblečenie, lebo mnohí stratili všetko.

Našťastie situácia sa troška upokojila, veľa z nich opustilo túto oblasť a pravdepodobne sa sem už nikdy nevrátia. Na fare máme už iba okolo 1000 ludí. Dnes prišla armáda, doviezli lieky a potravu, nakoľko prístupové cesty sú blokované banditami. Mnohí boli ošetrení, takže situácia sa zlepšila. Dobrou správou je aj to, že opozícia odvolala zajtrajšie manifestácie, a my pevne veríme, že sa tieto dve strany dohodnú na podmienkach, ale kým sa to dá všetko znova do poriadku, potrvá to pravdepodobne niekoľko rokov. Niet benzínu, všetko je drahšie, nedá sa cestovať bez policajnej eskorty, takže napätie stále pretrváva. Hlavným problémom je kmeňová nenávisť, takže možno očakávať nejakú patrizánsku vojnu, v ktorej sa niečo vypáli, alebo niekoho zabijú. Presvedčil som sa, ako pretrváva v ľuďoch nenávisť, a to ešte potrvá.

Aké sú tvoje pocity, máš strach?

Samozrejme, každý má starch, lebo sa nevie, čo bude, a to je najhoršie. Mali sme tu dvakrát falošný alarm, ľudia behali hore dole, kričali, všetci mali strach. Každú noc sme žili v takomto strachu. Troška sme sa upokojili, keď sme mali policajnú ochranu. Teraz ju už nemáme, nakoľko ako som už spomínal, už nemáme toľko ludí na fare. Ja osobne som sa do tej skupiny banditov dostal. Pravdu povediac, mal som strach pri pohľade na nich. Mnohí z nich boli pod vplyvom alkoholu pripravení zabíjať. Len vďaka Bohu som sa z toho dostal so zdravou kožou. Pomáhal som aj evakuavať niekoľko ludí, boli sme napadnutí, ale našťastie prišla polícia, takže sme mohli tých ľudí dostať do bezpečia.

Strach sme prežívali všetci a intenzívne, nakoľko sa k nám dostali správy, že chcú tiež vypáliť náš kostol (vypalené boli už 3 kostoly v Keni), takže každú chvíľku sme očakávali útok. Našťastie sa doteraz nič nestalo.

Koľko ľudí zomrelo?

Podľa oficiálnych správ bolo zabitých okolo 500 ľudí, ale to číslo môže byť ešte vyššie, a asi 260 000 ľudí je bez domova. Z našej farnosti odišlo veľa farníkov. Omše slúžime iba v nedeľu. Ako to bude ďalej, to ja sám neviem. Musím sa poradiť s biskupom.

Majú ľudia dostatok pitnej vody a potravín?

My tu netrpíme na nedostatok vody, nakoľko tu máme studňu. Potravín bolo už menej, ale dostali sme pomoc: kukuricu a mlieko. A dnes aj armáda priniesla lieky.

Čo najviac potrebujete? Ako môžu ľudia zo Slovenska pomôcť?

Mnohi ľudia sa pytali, ako pomôcť, bohužiaľ nevedel som dať odpoveď, lebo situácia bola nejasná a napätá. A tiež som veľmi unavený, už 5 nocí som nespal. A tak som ani nerozmýšľal, ale dnes sme mali stretnutie, kde sme sa poradili, čo treba urobiť. Asi najviac budú potrebné peniaze, aby sme pomohli týmto ľuďom, zakúpiť oblečenie, zaplatiť ošetrenia, pomôcť im zakúpiť veci, aby si mohli znova vybudovať nejaké to prístrešie.

Príspevky a finančnú pomoc je možné poslať cez Misijné oddelenie v Misijmom dome v Nitre. Všetkým dobrodincom vopred ďakujem.

Existujú náznaky zmierenia znepriatelených strán?

Pevne veríme, že situácia sa upokojí. Prichádzajú delegáti z mnohých krajín, aby diskutovali s prezidentom a opozičným lídrom. Zatiaľ sa tí dvaja nechcú zmieriť. Opozičný líder vyzýva prezidenta, aby rezignoval, ale on nechce, takže sa nevie, čo bude.

Prečo si sa rozhodol ostať v tvojej farnosti i napriek toľkému nebezpečenstvu?

Myslím si, že každý by tak urobil na mojom mieste. Tu je moja farnosť, moji ľudia, a ja tu musím byť s nimi, v dobrom i zlom.

P. Martin Štefanec SVD (Hlasy Február 2008)

Share/Save/Bookmark
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: P. Martin Štefanec SVD už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Rozhovory

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie