Hlavná stránka Rozhovory S misionármi Misionárky na kolenách

Misionárky na kolenách

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

SspsApMnohí veriaci sa tešia, že Nitra, kolíska kresťanstva a kolíska misijnej činnosti na Slovensku, sa stala sídlom ďalšej misijnej kongregácie s kontemplatívnym zameraním. Svojím utiahnutím sa do klauzúry kláštora chcú ružové sestry prinášať Bohu obetu svojho zasväteného života, slúžiť mu ustavičnou poklonou a prednášať pred jeho tvár modlitby a prosby za požehnanie pre misijnú činnosť, misionárov ako i za všetky potreby tak ťažko skúšaného sveta. 1. mája 2007 navštívli Nitru z dôvodu požehnania základného kameňa štyri sestry tejto kongregácie z Nemecka. Generálna predstavená rehole Sr. Mary Cecilia, pôvodom z Filipín, nám poskytla nasledujúci rozhovor.

Aká je charizma vašej rehole?

Sme Služobnice Ducha Svätého od večnej poklony. Sv. Arnold Janssen založil túto rehoľu, aby sme sa modlili pred najsvätejšou sviatosťou za tých, čo sú aktívni v misiách, teda za misionárov verbistov, za misijné sestry Služobnice Ducha Svätého. Okrem toho sme povolané, aby sme sa modlili za celú Cirkev, zvlášť za povätenie kňazov a za misijné dielo Cirkvi prostredníctvom našej adorácie k Najvätejšej sviatosti.

V akom vzťahu je vaša rehoľa voči misiám?

My hovoríme, že sme misionárky na kolenách. Cez naše modlitby a obety máme účasť na misijnom diele Cirkvi, pretože sa modlíme za úspech tohto diela. Tiež naším kontaktom s misionármi sme v kontakte s tým, čo je nové v misiách. Prostredníctvom novín a časopisov sme v kontakte s misiami a tak môžeme všetky úmysly vložiť do našich modlitieb.

Kedy bola rehoľa založená a koľko máte sestier?

Sv. Arnold Janssen založil našu rehoľu 8. decembra 1896 a máme 380 sestier vrátane sestier, ktoré sú vo formácii.

Kde všade pôsobíte?

Pôsobíme na štyroch kontinentoch. V USA máme štyri domy, v Južnej Amerike tri, dva domy máme v Nemecku, dva v Holandsku, jeden v Poľsku, šesť na Filipínach, jeden v Indii, jeden v Indonézii a jeden v Afrike. Tešíme sa, že teraz nám pribudne aj komunita sestier na Slovensku.

Nie je to náročné žiť v dnešnom svete v kauzúre?

Cítime, že život v kláštore je darom od Boha. Boh dáva povolanie a tak isto dáva naplnenie a radosť z tejto práce. Je to samozrejme i obeta. Ale táto obeta nám prináša aj radosť.

Ako vyzerá denný program u vás?

Denný program sa líši v závislosti od podnebia a polohy krajiny. V ázijských krajinách vstávame skôr. V Európe je to o čosi neskôr, ale viac-menej denný program je všade rovnaký. Ráno sa modlíme rannú modlitbu, potom nasleduje meditácia, sv. omša. Máme určený čas na stravovanie, čas na prestávku, čas na osobnú modlitbu, prácu v dome, taktiež máme čas na oddych – rekreáciu.

Ako udržujete kontakt s okolitým svetom?

Pravidelne nám chodia viaceré noviny. Z nich sa veľa dozvieme. Máme tiež telefonický kontakt s ľuďmi. Našou zvláštnou úlohou je aj apoštolát písania listov. Ľudia nám píšu, prosia nás o modlitby. Odpovedáme na všetky listy a cez tieto kontakty sme v obraze, vieme, čo sa deje vo svete, akými problémami ľudia žijú.

Používate aj internet?

Áno. (smiech) V našich domoch majú predstavené prístup na internet a e-mail, takže využívame možnosť kontaktov aj touto cestou.

Kedy sa zrodila myšlienka postaviť dom aj na Slovensku?

Myšlienka postaviť tu dom sa kryštalizovala dlhý čas. Prvýkrát sme tu boli v roku 2000. Viacero kandidátok zo Slovenska vstúpilo do našej rehole v Poľsku. Preto nám prišla na um myšlienka vybudovať dom na Slovnensku. Tak isto preto, že na Slovensku v súčasnosti nie je veľa kontemplatívnych reholí, akou sme my. Nie je rehoľa, ktorá má nepretržitú adoráciu pred Najsvätejšou sviatosťou, preto sme cítili, že naša prítomnosť na Slovensku môže byť užitočná.

Je vo vašich domoch adorácia pred Najsvätejšou sviatosťou 24 hodín denne?

Je to v rámci možností. Tam, kde to dovolí počet sestier, tak máme adoráciu 24 hodín denne. Máme niekoľko domov, kde nemáme dostatočný počet sestier, a preto nemôžeme mať adoráciu aj v noci. Súčasťou nášho apoštolátu je aj pozývať ľudí, aby sa zúčastňovali na adorácii a našich modlitbách. Pozývame ich, aby prišli a prežili niekoľko hodín v modlitbe v našej kaplnke. Pozývame aj kňazov, aby dávali duchovné obnovy nielen pre sestry, ale tiež aj pre ľudí, ktorí majú o to záujem.

Máte v súčasnosti nejaké slovenské sestry?

Áno, máme sestry zo Slovenska. V Nemecku máme v Bad Driburgu 1 a v Berlíne 2, v Poľsku sú 4. Máme kontakty aj s dievčatami, ktoré uvažujú o vstupe do našej rehole.

V ktorej časti sveta máte najviac povolaní?

Je to na Filipínach, kde máme najväčší počet povolaní.

Budú vo vašej novej komunite na Slovensku pôsobiť aj sestry zo zahraničia?

Prídu sem slovenské sestry, ale tak isto sem príde aj niekoľko sestier z Poľska, jedna z Nemecka. Dúfame, že tu budú povolania a tiež dúfame, že tu budú prichádzať sestry zo zahraničia. Nevieme, aké sú Božie plány.

Vyšli ste z klauzúry na jeden deň a prišli ste z Nemecka, aby ste sa zúčastnili požehnania základného kameňa. Na stavbe ste vlastne prvýkrát. Ste spokojná so stavbou v jej súčasnom štádiu?

Som viac než spokojná. Ani som si nemyslela, že to pôjde tak rýchlo. Som vďačná pátrovi provinciálovi Dušičkovi, robotníkom, dobrodincom a všetkým, ktorí majú na tejto stavbe podiel. V celej kongregácii sa tešíme, že to tak napreduje.

Existujú už nejaké náznaky, že by slovenské dievčatá mali záujem vstúpiť do vašej rehole a do tohto nového kláštora, ktorý sa stavia?

Máme kontakt s niekoľkými dievčatami, s ktorými si dopisujeme. Myslím, že mnoho mladých ľudí oslovuje práve adorácioa a kontemplatívny spôsob života, preto si myslím a dúfam, že prídu a Boh nám pošle povolania.

P. Martin Štefanec SVD (Hlasy Jún 2007)

Ďalšie informácie o sestrách nájdete na stránke: www.sspsap.sk

Sestry Služobnice Ducha Svätého večnej poklony založil sv. Arnold Janssen v roku 1896 po tom, ako založil misijnú Spoločnosť Božieho Slova (SVD) r. 1975 a misijné sestry Služobnice Ducha Svätého (SSpS) r. 1889. Charakter kongregácie sestier večnej poklony (ružových sestier – podľa farby ich habitu) je kontemplatívno-misijný: misijný charakter sa prejavuje aj v zložení komunít, ktoré tvoria sestry z rozličných národností. Rozjímavým životom v stálej klauzúre a službou večnej adorácie Najsvätejšej sviatosti slúžia a modlia sa za misijné dielo Cirkvi.

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: P. Martin Štefanec SVD už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Rozhovory

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie