Hlavná stránka Kázne Cez rok Uzdravujúca sila lásky (5.nedeľa B)

Uzdravujúca sila lásky (5.nedeľa B)

E-mail Tlačiť PDF
(9 hlasovaní, Priemerná známka: 4.11 )

Laska-dycham11Nech z teba žiari Jeho dobrota a láska, ktorá uzdravuje čokoľvek kam sa dostane...

Keď Ježiš vyšiel z kafarnaumskej synagógy, vošiel s Jakubom a Jánom do Šimonovho a Ondrejovho domu. Šimonova testiná ležala v horúčke. Hneď mu povedali o nej. Pristúpil k nej, chytil ju za ruku a zdvihol. Horúčka ju opustila a ona ich obsluhovala.
Keď sa zvečerilo, po západe slnka, prinášali k nemu všetkých chorých a posadnutých zlými duchmi. A celé mesto sa zhromaždilo pri dverách. I uzdravil mnohých, ktorých trápili rozličné neduhy, a vyhnal mnoho zlých duchov a nedovolil im hovoriť, lebo ho poznali.
Včasráno, hneď na úsvite, vstal a vyšiel von. Utiahol sa na pusté miesto a tam sa modlil. Šimon a tí, čo boli s ním, pobrali sa za ním. Keď ho našli, povedali mu: „Všetci ťa hľadajú.“ On im odvetil: „Poďme inde, do susedných dedín, aby som aj tam kázal, veď na to som prišiel.“ A chodil po celej Galilei, kázal v ich synagógach a vyháňal zlých duchov.
(Mk 1, 29-39)

"Ach, keby som tak mal takú silu uzdravovať kohokoľvek kdekoľvek! To by bol život!" - povzdychne si možno človek, vidiaci toľko smútku a žiaľu v očiach ľudí dokrútených a znetvorených chorobou. Otázka však je, prečo dnes nedokážeme robiť to, čo Ježiš a jeho apoštoli robili dennodenne. Dokonca u Petra len jeho tieň uzdravoval tých, ktorých kládli na ulice, kam mal prejsť. Viete si to predstaviť? Len váš tieň uzdravuje? Všetci ľudia by sa zbiehali ku kresťanom katolíkom a hľadali by ich, aby sa aspoň dostali pod ich tieň... Áno, keď to dokázal Peter, musíme to dokázať aj my. Veď o čo si horší od Petra? Si rovnako človek ako on, rovnako hriešny ako on, ak nie menej, lebo on zaprel, že pozná Ježiša a ty ešte do kostola chodíš každú nedeľu, však? Alebo aj každý deň... Tak v čom je teda problém?

Ani Peter ani iní apoštoli ani najslávnejší svätci neuzdravovali. V tom je problém. Uzdravoval totiž stále len a len jediný - Ježiš. Oni mu len dovoľovali cez ich ruky, pohľad, oči, slová sa dotýkať, pozerať, prehovárať k srdciam ľudí a uzdravovať predovšetkým ich duše a ak to bolo potrebné aj ich telá. Ako?

Často som sa pýtal, čo je to, čo uzdravuje, čo je to za sila, ktorá je schopná dať do poriadku všetko v nás. Uzdraviť vlastne znamená iba priviesť k opätovnej harmónii to, čo bolo rozbité, rozhodené, vyvedené z tejto úchvatnej harmónie, do ktorej sme boli stvorení.

Viem,že Boh LÁSKA, ale nie statická, ale dynamická a teda presnejšie povedané - Boh je neustále pulzujúce nekonečne ohromné a majestátne MILOVANIE.

Ak všetko, čo Boh stvoril, jestvuje len kvôli tomu, že si to všetko Boh zamiloval a jeho láska bola príčinou existencie všetkého okolo nás či už v materiálnom alebo duchovnom svete, ak všetko, čo Boh stvoril, smeruje nakoniec k životu s Ním v Jeho večnom milovaní, potom aj čokoľvek, čo jestvuje, žije a hýbe sa iba vďaka Jeho neustálemu milovaniu, a ak sa nenechá akýmkoľvek spôsobom od svojho tvorcu milovať, postupne stráca svoju existenciu, pretože rozbíja svoju vnútornú harmóniu založenú na neustálom milovaní - prijímaní milovania a odovzdávaní milovania späť a ďalej iným okolo. Ak sa táto harmónia pretekania lásky stráca, naša duša začína slabnúť a ako aj do slabého tela ľahšie vchádzajú choroby a ničia ho, tak aj do oslabenej duše, ktorá už necíti toto neustále milovanie, sa dostávajú rôzne choroby neprijatia, neodpustenia, apatie a ľahostajnosti voči všetkým a všetkému... atď. Tieto choroby duše potom vplývajú na telo človeka a ono začína slabnúť a tým pádom chorľavieť.

Preto najlepším spôsobom, ako byť imúnny voči chorobám duše ale aj tela, je udržiavať v sebe túto neustálu pulzujúcu harmóniu lásky, ktorá buď prichádza od Boha priamo v modlitbe a v zjednotení s ním, v okúsení Jeho číročistej absolútnej lásky a prijatia, ale aj a to častejšie - cez iných ľudí, ktorí nám svojou láskou otvárajú srdcia, cez ktorých cítime, akí sme veľkí, vzácni, krásni a milovania hodní.

Len si spomeň na chvíle, v ktorých si bol s človekom, ktorý ťa miloval, ktorý túžil byť s tebou, s tebou sa rozprávať, ktorý sa na teba usmieval skutočne milujúcim pohľadom - šťastný celý bez seba, že môže byť s tebou aspoň chvíľku. Spomeň si, ako ťa táto jeho láska vnútrone upokojila, rozohriala, nabudila v tebe všetky sily a všetko dobro, ktoré tam kdesi hlboko v srdci bolo ukryté ale ty si nebol schopný až do tohto momentu to dobro zo seba dať a dostať. Pri tom človeku si dokázal sedieť aj hodiny cítiac, akoby to bolo pár minút. Pri objatí tohto milujúceho človeka si cítil ako jeho láska akoby vteká do tvojho srdca a dáva do poriadku toľko vecí, s ktorými si sa trápil celý život, nastoľuje opäť harmóniu v tebe - a takto si cítil, že jeho láska pretekajúca tebou je obrovská sila, ktorá dokáže aj nemožné, že je to ako obrovská rieka, ktorá zavlažuje zoschnuté, očisťuje špinavé, uzdravuje ranené, podopiera podlomené kolená, dodáva obrovskú silu a odvahu vykonať aj tie najťažšie priam nemožné skutky. Ty si sa už niekoľko krát presvedčil, akou obrovsky uzdravujúcou a zároveň lahodnou a príjemnou silou je LÁSKA.

Preto aj ty aj ja - môžeme aj dnes uzdravovať kohokoľvek a kdekoľvek len vtedy, ak dovolíme Ježišovi, aby nás dennodenne objímal, a v tomto objatí nám vlial do srdca svoju obrovskú silu milovania, aby sme boli uzdravení najprv my sami - teda aby svojou láskou opäť nastolil harmóniu v nás, aby sme potom boli schopní, kdekoľvek vôjdeme, zaplniť každý priestor, každú dušu a srdce, každú myseľ i telo Jeho láskou z nás a nechali túto lásku na všetkých okolo pôsobiť, aby Ona a jedine Ona dala do poriadku a harmónie všetko rozbité, rozhádzané a takto uzdravila postupne celú dušu a od duše uzdravila aj telo toho, koho si práve stretol, pozdravil, objal.

Preto ak miluješ naozajstnou láskou, dokážeš uzdravovať kohokoľvek, pretože pod vplyvom tvojej lásky každý s ľahkosťou získa dôveru k tebe, otvorí ti svoje srdce a v tom momente kvôli jeho viere a tvojmu otvorenému srdcu Boh cez teba ako cez rúru naleje do jeho srdca toľko svojej uzdravujúcej lásky, koľko bude potrebné na jeho uzdravenie.

A tak choď, najprv k svojmu milovanému Bohu, skry sa do jeho náručia, nasýť sa Jeho láskou a potom choď - k iným okolo, získaj si ich srdce a dôveru a nechaj cez seba Ježiša uzdravovať jeho roztratené deti. Ktovie, možno už len tvoj pohľad bude uzdravovať, nielen tvoj tieň, veď ako povedal Ježiš: "Budete konať ešte väčšie skutky ako ja, lebo ja idem k Otcovi..."

P. Robert Balek SVD

 

Share/Save/Bookmark


Tags: uzdravenie  láska  rany  Ježiš  harmónia  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie