Hlavná stránka Listy misionárov Misionári P. Sergio Edwards SVD o čínštine

P. Sergio Edwards SVD o čínštine

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

O tom, ako sa učiť cudzí jazyk nám povie P. Sergio Edwards SVD z Tawanu. List sme prebrali z publikácie China-Link, ktorú vydávajú seminaristi na OTP na Taiwane.

Keď Fr. Peter McHugh prišiel v roku 1991 na vizitáciu čínskej provincie, hovoril o „asketike pri učení sa cudzieho jazyka“ ako súčasti našej misionárskej spirituality. V tom čase boli tieto slová pre mňa veľmi dôležité, pretože som sa práve učil čínštinu a objavoval som, aké to je nesmierne náročné a ťažké.
Časopis China-Link je publikáciou komunity OTP, ktorá vychádza raz za rok. Hlavnou náplňou tejto komunity je učenie sa nového jazyka - čínštiny. OTP v ostatných provinciách SVD sú odlišné, kde oveľa viac času mladí spolubratia vykonávajú pastoračnú prax, alebo iný druh služby. OTP na Taiwane a v Honkongu zahŕňa najmä učenie sa jazyka, ktoré trvá približne 2 roky. Mnohí spolubratia, ktorí priletia do Čínskej provincie nehovoria po anglicky, čo znamená, že najskôr musia ísť študovať angličtinu na niekoľko mesiacov, aby potom mohli prísť na Taiwan a učiť sa čínštinu. Pre nich rovnako, ako v mojom prípade si to vyžadovalo celkovo tri roky, pred tým, než bolo možné začať misijnú prácu v Čínskej provincii. Pre väčšinu spolubratov z iných krajín je úroveň Čínštiny po absolvovaní kurzu v škole nedostačujúca. Ak sa chce niekto skutočne zlepšovať v jazyku, musí pokračovať v štúdiu aj po skončení oficiálneho štúdia.
Kvôli tomuto záväzku my sami potrebujeme duchovnú podporu, ktorá nám pomôže zosúladiť nás s týmito výzvami. My neštudujeme čínštinu jednoducho pre zábavu alebo pre potešenie, mnohí z nás tvrdo zápasia s učením sa tohto náročného jazyka. V skutku mnohí z nás sú v pokušení vzdať to a vrátiť sa domov, alebo sa uspokojiť s priemernosťou. My potrebujeme skutočne silnú motiváciu pre štúdium tohto starobylého jazyka. Táto motivácia musí prísť z nášho duchovného života. Ak my nikdy neskončíme so štúdiom, tak len preto, že Boh chce, aby sme hovorili po čínsky dobre, Boh chce byť porozumený čínskymi ľuďmi v ich rodnom jazyku.
Keď píšem tento článok, cítim sa tak trochu previnilo. Nehovorím totiž vôbec po taiwansky a moja úroveň mandarinčiny nie je taká dobrá, aká by mala byť. Som jeden z tých, ktorí potrebujú silnú motiváciu pre pokračovanie v štúdiu, aby som zlepšil úroveň mojej čínštiny. Patrím medzi tých, ktorí potrebujú hlbšie priateľstvo s Pánom, aby som nabral v prvom rade odvahu a silu sadnúť si za stôl a začať čítať články v čínštine alebo mať trpezlivosť v používaní slovníka pri neznámych znakoch alebo výrazoch. Je ľahké po únavnom dni relaxovať pri veciach, ktoré si nevyžadujú veľké úsilie, ako napríklad pozeranie správ v televízii alebo filmov v angličtine. Ja skutočne potrebujem askézu pri učení sa čínštiny, o ktorej Fr. McHugh hovoril. Ale, o čo tu v skutočnosti ide?

Píšem o tom teraz, nie preto, že som našiel odpoveď, ale preto, že sám si kladiem túto otázku: „Čo potrebujeme a čo máme robiť, je to v prvom rade to, aby sme trávili svoj voľný čas v štúdiu a zlepšovaní sa v cudzom jazyku?“
Našim vzorom je vždy Ježiš. Jeho materinským jazykom bola aramejčina, ale on sa učil jazyk Písma v hebrejčine. Pravdepodobne tiež ovládal gréčtinu, ako mnoho ľudí v jeho dobe. Taktiež mohol poznať latinský jazyk rímskych dobyvateľov. Nie je o tom zmienka u prekladateľov v rozhovoroch, ktoré mal Ježiš s cudzincami, Pilátom alebo so Syrofeníčankou. Nemáme o tom úplnú istotu. Vieme však, že jeho verejný život bol krátky, ale on sa naň pripravoval relatívne dlho. A toto je kľúč pre nás. V tejto dobe, keď väčšina z nás očakáva vždy okamžité a bezprostredné výsledky, je skrytý život Ježiša pre nás veľkou lekciou. Čas prípravy je rovnako dôležitý ako samotná práca. My potrebujeme nielen trpezlivosť, ale takisto radostný postoj počas obdobia našej prípravy. Ježiš sa očividne neponáhľal a nebol netrpezlivý, keď sa pripravoval na svoje verejné vystúpenie. On sa pravdepodobne tešil z času stráveného doma v Nazarete s jeho matkou a príbuznými. Pracoval ako tesár, pritom študoval a meditoval nad Svätým Písmom. Štúdium tak náročného jazyka, akým je čínština môže byť radostnou a obohacujúcou skúsenosťou, ako napríklad učenie sa nových znakov, ich tónov, rozdielnych významov pri kombinácii s inými znakmi, toto všetko je v skutočnosti veľmi interesantné. Máme k dispozícii knihy vysvetľujúce históriu každého znaku.
Keď nastane chvíľa, že sa nám štúdium jazyka stane nudným, mali by sme si spomenúť na radu sv. Pavla ako robiť všetko v mene nášho Pána Ježiša. Keď začíname naše štúdium v atmosfére modlitby a naše mobilné telefóny a rádiá sú vypnuté, budeme zaiste lepšie skoncentrovaní na naše štúdium a spotrebujeme menej času a energie, aby sme ho zvládli. Je tiež veľmi dôležité pripomínať si, prečo vlastne študujeme nový jazyk. Nie kvôli tomu, aby sme urobili dojem na ostatných, alebo aby nás obdivovali, ale preto aby sme mohli komunikovať. Človek pociťuje skutočne veľkú radosť z toho ak môže viesť s niekým konverzáciu v novom jazyku. Vidí, že jeho námaha a úsilie priniesli tak dlho očakávané ovocie. Je to vždy jedinečná a úžasná skúsenosť uvedomiť si, že konečne rozumieme a sme porozumení. Keď už konečne dokážeme komunikovať malo by nás to na miesto prerušenia štúdia, motivovať k pokračovaniu našej práce, aby naše znalosti jazyka boli stále lepšie.
Keď sme schopní zhodnotiť dobrý článok v čínskom denníku a pri tom vstúpiť do dialógu s jeho autorom alebo s dôverou viesť hodinu so študentami v čínštine na univerzite - je to neoceniteľná skúsenosť, ktorá v nás evokuje veľkú vďačnosť voči Bohu za to, že nás pozval aby sme opustili rodnú vlasť a jazyk a odišli na miesto, kde ľudia hovoria odlišným jayzkom.
Svätý Pavol povedal „pre všetkých stal som sa všetkým, aby som zachránil aspoň niektorých.“ Prostredníctvom štúdia čínskeho jazyka sa pokúšame o to, aby sme sa stali číňanmi pre dobro všetkých číňanov, v prvom rade nám ide o získanie príležitosti viesť dialóg aspoň s niektorými číňanmi.
Share/Save/Bookmark


Tags: Čína  čínština  Sergio  Edwards  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie