Hlavná stránka
Misionárov

Rôzne zážitky z rozprávania misionárov3 dni vlakom cez Sibír

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Okno vlaku transsibírska magistrálaPrázdniny v škole sa u nás v Irkutsku končia 18. januára a tak som mal jedinečnú možnosť navštíviť spolubratov v Blagoveščensku, predovšetkým Miška Marhefku, ktorý sa tam učí ako ja ruský jazyk. Podľa ruských meradiel je Blagoveščensk blízko - iba dve hodiny lietadlom a necelé tri dni cesty vlakom. Rozhodol som sa pre najlacnejšiu verziu - trojdňovú cestu vlakom v platzkarte - otvorenom vozni. Pravdupovediac som sa toho trochu obával - celé tri dni tie niekto bude chodiť popred oči - zhruba 60 ľudí spoločne v jednom vozni  na dva záchody, s ľuďmi, ktorých si nikdy v živote nestretol a sám bez žiadneho spoločníka. Tak ďaleko a dlho som ešte v živote vlakom necestoval. Nečakal som však tak zaujímavú a dobrodružnú cestu Ruskou zemou...

 

Irkutsk 10 - Prvé Vianoce a Nový rok v Rusku

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Ded maroz Rusko

Po tom, ako som strávil v Rusku „vianočný“ Nový rok musím povedať, že sa mi Rusko začína čoraz viac páčiť. Prečo? No predovšetkým som ohúrený, ako sa Rusi vedia kultivovane zabávať, no zároveň veľmi humorne a zábavne, s veľkou parádou i okázalosťou bez zbytočných trápností, s krásnymi novoročnými želaniami plnými ľudskosti a tepla (oproti tým našim trápnym zábavným programom v slovenských televíziách – prepáčte mi to, nehnevajte sa na mňa, ale je to tak :-) Dokonca prezident Medvedejev v kratučkom príhovore občanom Ruska spomenul, aký krásny rodinný sviatok je práve Nový rok, kedy sa stretáva celá rodina, spoločne oslavujú a prajú si to najlepšie – chápete? Presne to, čo pre nás znamenajú Vianoce, pre Rusov znamená Nový rok. A je to zapustené hlboko v dušiach všetkých Rusov.

 

Irkutsk 9 - Cintoríny a koncerty

E-mail Tlačiť PDF

Irkutsk 9 - Cintorín a koncertyZaujímavosti, o ktoré by som sa chcel s vami tentoraz podeliť, nie sú iba radostné, no aj bolestivé a smutné predovšetkým pre samotných Rusov. Chcel by som začať tými smutnejšími. Týkajú sa 1. novembra, keď sme oslavovali v celej Cirkvi sviatok Všetkých svätých. Deň začínal krásne – sv. omšou v našom katedrálnom chráme v Irkutsku a zaujímavými tradíciami, ktoré som videl prvý krát. Poobede hneď po sv. omši sme sa niektorí presunuli autami na miesto, ktoré Rusi nazývajú „Povaricha“ – miesto bývalého pivného závodu neďaleko Irkutska priamo na konci letiska, kde sa nachádzajú hromadné hroby obetí násilia represálií v 30. rokoch minulého storočia.

 

Irkutsk 8 - Bajkal so spolužiakmi a prekvapenie

E-mail Tlačiť PDF

Irkutsk 8 - Bajkal a spolužiaciHneď na druhý deň po tom, ako som sa v nedeľu s tetuškami nadchýnal krásou Bajkalu z paluby lode, šiel som v pondelok na naplánovaný výlet na Bajkal so spolužiakmi z ruského jazyka. Poviete si: "Čo mu to nestačilo?" No na tento výlet so spolužiakmi sme sa chystali už niekoľko týždňov a stále sa výlet odkladal a odkladal. Raz nebolo pekné počasie, potom nebol vybavený autobus a tak ďalej. Nakoniec sa to konečne podarilo, ale akurát hneď po konferencii. Mohol som to odmietnuť, ale ísť so spolužiakmi znamenalo zaručene zábavu. A tak sa aj stalo. No zábava sa stala pre mňa poriadnym prekvapením na konci výletu. Ale pekne po poriadku.

 

Irkutsk 7 - Plavba po Bajkale a konferencia

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bajkal LoďouZnova sa ozývam neskôr ako som plánoval. No nič, pekne po poriadku, tak ako to šlo za sebou...
Naša farnosť organizovala pre ľudí z celého irkutského dekanátu konferenciu „Cesty svätosti“ a to v dňoch 9.-11. októbra 2009. Samozrejme mi dal Vlodek – môj farár možnosť si vybrať – nuž a ja som ako ináč, súhlasil. Jednak to bola vynikajúca možnosť spoznať nových ľudí nielen z Irkutska ale aj z okolitých farností a po druhé bolo to, že som potreboval aj ja vyjsť trochu ďalej ako len za múry nášho domu a pár uličiek v centre Irkutska... No a názov „konferencia“ znel tak krásne honosne a tak som si povedal: „Úuuf, kde som sa to ja dostal, ešte som nebol na nejakej konferencii a tu v Rusku sa konferencie organizujú jedna radosť.“ No a čím viac sa blížil termín, tým viac som sa tešil, ale aj získaval ďalšie a ďalšie informácie. Prvou informáciou bolo to, čo ma najviac potešilo – nuž, že v nedeľu pôjdeme na Bajkaaaaal. A nielen tak, ale rovno LOĎOU. No viete si to predstaviť?

 


Stránka 6 z 8
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie