Hlavná stránka
Misionárov

Rôzne zážitky z rozprávania misionárovP. Viktor Števko SVD

E-mail Tlačiť PDF
(7 hlasovaní, Priemerná známka: 4.14 )

Viktor_Stevko_FPáter Števko SVD je misionár, ktorého životná cesta viedla po celom svete. Narodil sa v New Yorku, noviciát si vykonal v Misijnom dome sv. Svorada pod Zoborom v Nitre. Za kňaza študoval v Epworth a Techny v USA. V Techny bol aj vysvätený 9. júna 1957. Misijné určenie dostal do Indonézie, avšak ihneď na misiu nenastúpil, pretože v tom čase bola v Indonézii vojna a musel dlho čakať, kým dostal vízum. Aby tento čas využil, študoval 2 roky angličtinu na Georgetown University vo Washingtone. Počas tohto štúdia ho však provinciál preložil do Chicaga, kde vykonával pastoračnú prácu v černošskej farnosti sv. Anzelma. V škole, ktorá patrila farnosti bolo viac ako 1000 detí. Učil náboženstvo, dával do poriadku neplatné manželstvá tých, ktorí prišli do farnosti z juhu a robil bežnú pastoračnú činnosť. Po troch rokoch konečne prišli víza. Vytúžená práca v misiách sa mohla teda začať.

 

Vianoce v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bolivia_VianoceDaždivé počasie ničím nepripomína predstavu našich slovenských zasnežených Vianoc... Azda len tým, že je podstatne chladno, keďže životodárne slnko je schované za mrakmi. Tu u nás na altiplane - vysokohorskej bolívijskej rovine, nachádzajucej sa v nadmorskej výške okolo 4000 metrov nad morom a obkolesenej andskými večne zasneženými končiarmi, začína obdobie dažďov. Suchá vyskokohorská tráva naberá nový sýtozelený nádych. Celé Altiplano sa odieva do zelena – farby nádeje.

 

Moskva 7 - Bezdomovci – Nenaplnená stratená...

E-mail Tlačiť PDF
(20 hlasovaní, Priemerná známka: 4.75 )

dieta-stratene3Ďalším bezdomovcom, ktorého príbeh vám chcem rozpovedať, je Káťa. Teraz má okolo 25. Veľmi energické žieňa, pripomínala mi malého rozhodného Napoleóna, generála, ktorý bol schopný postaviť do pozoru všetkých ostatných bezdomovcov. Povedal som si: „Musí mať veľa priateľov.“ No po čase som si všimol, že je často sama. Prečo? Každého, kto sa priblížil odpudila svojimi slovami – vynadala mu až taký fukot. Samozrejme, vždy bolo prečo, no bolo to možné povedať aj inými slovami. A keďže nikto z nás – ľudí, nemá rád neustály krik a nadávky, aj samotní bezdomovci postupne od Káti bočili, až som ju po pár dňoch na našom tábore pre bezdomovcov ani nevidel medzi nimi.

 

Moskva 6 - Bezdomovci - Obeta z lásky

E-mail Tlačiť PDF
(17 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

MamaZačiatkom júla 2011 som mal to šťastie aj tú česť zúčastniť sa tábora pre bezdomovcov spolu so Sestrami Matky Terezy, ktoré sa o nich tu v Moskve starajú. Bolo to zvláštne počuť o tábore pre bezdomovcov. Sám som si nevedel predstaviť ako by to mohlo vyzerať. Nakoniec realita predčila moje očakávania. Spoznal som bližšie krásne ale ťažké, často smutné osudy a životné príbehy viacerých bezdomovcov. Myslel som si, že všetky osudy bezdomovcov sú na vlas rovnaké. Mýlil som sa... A tak vám aspoň pár z nich teraz rozpoviem. Zatial tento jeden o Vali.

 

Moskva 2 - Matka - Si nenahraditeľná! alebo Žobráčka lásky

E-mail Tlačiť PDF
(20 hlasovaní, Priemerná známka: 4.95 )

Zobracka3Bolo to v jeden podvečer, keď som sa vracal z jedného biblického stretnutia v centre Moskvy späť domov do nášho Misijného domu na juhovýchodnom okraji Moskvy. Z metra asi 15 minút od nášho domu som v ten večer vychádzal asi okolo pol jedenástej či jedenástej v noci, keďže cestovanie z centra Moskvy trvá hodinu, ak ide všetko ako po masle hlavne v podzemnom metre, až do dvoch-štyroch hodín z iných častí Moskvy, ak sa na ceste domov vyskytnú viaceré problémy ako zápchy a podobne. V ten večer som však na schodoch z hĺbok podzemia metra naďabil na podivnú žobráčku.

 


Stránka 2 z 8
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie