Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty
Obľúbené citáty z kníh a filmov

Eucharistia – sviatosť života (sv. Julián Eymard)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Eucharistia_a_chliebEucharistia je životom všetkých národov. Eucharistia im dáva počiatok života. Všetci sa môžu zísť, bez toho, že by im to mohla prekaziť či už národnosť alebo reč, na slávenie posvätných sviatkov Cirkvi. Eucharistia im odovzdáva zákon života, ba aj lásky, ktorej je táto sviatosť prameňom: a preto ona takýmto spôsobom vytvára medzi nimi spoločné puto, akúsi kresťanskú príbuznosť.

 

Marta a Mária (sv. Augustín)

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 2.00 )

Marta_a_MariaSlová nášho Pána Ježiša Krista nám pripomínajú, že sa máme usilovať o jedno, aj keď sa na tomto svete namáhame o mnohé veci. Usilujeme sa, lebo sme ešte vzdialení, nie sme doma; zatiaľ sme na ceste, ešte nie vo vlasti; iba túžime, ešte neužívame. Ale usilujme sa a usilujme sa bez znechutenia a bez prestania, aby sme sa raz dostali do cieľa.

 

Tajomstvo vtelenia (sv. Peter Chryzológ)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 1.00 )

Maria_Bozia_MatkaKeď Panna počne, panna porodí a pannou ostáva, to nie je bežný zjav, ale znamenie, to nie je rozum, ale sila, to je Stvoriteľ, nie príroda, to nie je všeobecné, ale jedinečné, to je božské, nie ľudské. Že sa Kristus narodil, to nebola nevyhnutnosť, ale moc, to bolo tajomstvo lásky, obnovenie ľudskej spásy.

 

Ohnivá láska Krista (Tomáš Kempenský)

E-mail Tlačiť PDF

Kristus_krizObráť sa celým srdcom k Pánovi a zanechaj tento biedny svet a tvoja duša nájde uspokojenie. Lebo Božie kráľovstvo je pokoj a radosť v Duchu Svätom. Príde k tebe Kristus a ukáže ti svoju útechu, ak mu vnútri pripravíš dôstojný príbytok.

 

Hlásanie je apoštolská úloha (Vavrinec z Brindisi)

E-mail Tlačiť PDF

OhlasovanieNa udržanie duchovného života, ktorý máme spoločný s nebeskými anjelmi a Božími duchmi, lebo sme ako oni stvorení na Boží obraz a podobu, je nevyhnutne potrebný chlieb milosti Ducha Svätého a Božej lásky. Ale milosti a lásky bez viery niet, lebo bez viery je nemožné páčiť sa Bohu. A viera sa ani nezačne bez hlásania Božieho slova: „Viera je z hlásania a hlásanie skrze Kristovo slovo.“ Hlásanie Božieho slova je teda nevyhnutne potrebné pre duchovný život, tak ako siatie pre udržanie telesného života.

 

Skrúšené srdce (sv. Augustín)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Srdce_piesokDávid hovorí: „Vedomý som si svojho zločinu.“ Ak som si ja vedomý, ty potom odpusť. Len si nenamýšľajme, že žijeme dobre a bez hriechu. Život sa chváli tak, že sa prosí o odpustenie. Čím menej ľudia bez nádeje vnímajú svoje hriechy, tým zvedavejší sú na cudzie. Nehľadajú, čo by mohli napraviť, ale do čoho by sa mohli zadrapiť. A keďže nemôžu seba ospravedlniť, sú pohotoví iných obviniť.

 

Modlitba – veľká zbraň (sv. Efrém Sýrsky)

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Modlitba_ruky8Modlitba – veľká zbraň, neoslabujúce útočisko, nikdy sa nemíňajúce bohatstvo, pokojný prístav, základ pokoja; modlitba je koreň, prameň a matka tisícich milostí. Ona je silou samotného Kráľovstva.

 

U teba je zdroj života (sv. Bonaventúra)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Voda4Uvažuj aj ty, vykúpený človek, kto, aký veľký a aký dobrý je ten, čo za teba visí na kríži; veď jeho smrť oživuje mŕtvych a pri jeho odchode žiali nebo i zem a lámu sa tvrdé skaly.

 

Hlas volajúceho na púšti (sv. Augustín)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Jan_Krstitel_2Cirkev slávi Jánovo narodenie ako niečo sväté. Kým medzi svätými Otcami niet ani jedného, ktorého narodenie by sme oslavovali, Jánovo narodenie slávime a slávime aj narodenie Kristovo. Toto nemôže byť bez významu. A ak si aj nevieme dostatočne vysvetliť takéto vyznačenie, osožnejšie a cennejšie je premýšľať o ňom. Ján sa rodí z neplodnej starenky, Kristus z mladučkej panny.

 

Moja láska je ukrižovaná (sv. Ignác Antiochijský)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Ignac_AntiochijskyNič mi nepomôžu svetské radosti ani kráľovstvá tohto sveta. Pre mňa je výhodnejšie zomrieť v Kristovi Ježišovi, ako vládnuť nad končinami zeme. Hľadám toho, ktorý za nás zomrel; chcem toho, ktorý pre nás vstal z mŕtvych. Už sa blíži chvíľa môjho narodenia. Odpusťte mi, bratia! Nezabráňte mi žiť, nechcite, aby som zomrel. Túžim byť Boží, nevydávajte ma svetu, ani ma nezvádzajte hmotou. Nechajte ma vnímať čisté svetlo. Keď sa ta dostanem, budem človekom. Dovoľte mi nasledovať utrpenie môjho Boha. Kto má jeho v sebe, pochopí, čo chcem, a zľutuje sa nado mnou, lebo vie, čo ma zviera.

 


Stránka 8 z 20
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie