Hlavná stránka Kázne Sviatky, spomienky
Sviatky, slávnosti, spomienky

Podobní srdcu Ježišovmu

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Jezis - srdceMilí priatelia, jún – mesiac Najsv. Srdca Ježišovho, nesie v sebe hlboké posolstvo „Čistých sŕdc“, nielen v duchu predmanželskej čistoty, ale čistoty a slobody od hriechu vôbec. Každý prvý piatok mesiaca, keď sa obyčajne modlíme Litánie k Najsv. Srdcu Ježišovmu, zvolávame „sprav srdce naše podľa Srdca svojho“. Prečo stále voláme „sprav – urob“, vari po krste, toľkých spovediach, pôstoch a dobrých skutkoch takými ešte stále nie sú? Žiaľ-Bohu – v pravom zmysle toho slova – nie sú.
Asi najvýraznejším znakom tejto duchovnej nezrelosti vnútri kresťanského spoločenstva sú rôzneho druhu predsudky a pochybnosti o svojich blížnych. Ôsme Božie prikázanie nás vyzýva myslieť o blížnych len v dobrom, aj keď nás o tom vonkajšie znaky hneď nepresviedčajú. Aj iné miesta v Biblii povzbudzujú veriacich robiť/nerobiť blížnym to, čo chceme/nechceme, aby robili oni nám.

 

Premenenie Pána = premenenie učeníkov

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Vychod_slnkaNa hore Tábor sa premenil Ježiš dalo by sa povedať nie na nejakého zvláštneho žiariaceho podivína ale naopak - iba ukázal apoštolom svoju skutočnú tvár - pootvoril apoštolom dvierka do skutočnej reality, odokryl im trošku viac, kým v skutočnosti je. Samozrejme, nemohol im ukázať seba samého v skutočnosti, pretože to by ich biedne telá nezvládli a od tej krásy, svätosti a šťastia a zároveň od obrovskej úcty a svätej bázne voči tak obrovskému a veľkému Bohu, ktorého by v Ježišovi spoznali, by ich srdce skolabovalo a Ježiš ich predsa ešte stále potreboval na tejto zemi. No na tejto hore sa neuskutočnila iba premena Ježiša ale aj premena práve týchto troch: Petra, Jakuba a Jána. Ako?

 

Sv. Cyrila a Metoda 2

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Cyril_a_Metod

 

Skúšali ste už niekoho presvedčiť o pravde? Ako to celé prebiehalo a ako dopadlo?

Najlepšie, ako presvedčiť druhých o pravde, je najskôr ich pochopiť, stať sa jedným z nich. Tak, ako to urobil Ježiš. Zriekol sa božskej prirodzenosti a vzal si ľudskú. Stal sa jedným z nás, aby tak pochopil naše životy a ukázal nám, ako poznať pravdu našimi schopnosťami.

 

Sv. Cyrila a Metoda

E-mail Tlačiť PDF

Kiril_i_Mefodij

 

Oslavujeme dnes dvoch svätých bratov, ktorý nám priniesli vieru a sami sa plne oddali službe, ktorá mala Bohu posvätiť ďalšie národy. Hoci dnes ich oslavujeme, vieme, že za svojho života si v tejto službe veľa vytrpeli.

Božia služba totiž nie je prechádzkou po vavrínových listoch v ružovej záhrade, kde nám jasajúci dav prevoláva na slávu. Je to obeta, ktorá si neraz vyžaduje i život, podľa vzoru samého Majstra.

 

Dušičky – podľa čítaní prvej omše

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

oistec

 

Drahí bratia a sestry, dnešná liturgia nám navonok dosť pripomína pohrebnú slávnosť. Hudba je trocha pomalá, nápevy smutné. Ale dnešná spomienka nechce prinášať do našich sŕdc smútok, ale nádej.
Dnešné čítania nehovoria nič o smútku. Jób v prvom čítaní vyznáva, že jeho jedinou nádejou je Boh. A pritom dobre vieme, čo všetko na neho dopustil. Jób postupne stratil majetok, rodinu, priateľov, zdravie. Stal sa žobrákom, ktorému sa ostaní vysmievali alebo naňho poukazovali ako na hriešnika.

 

Sv. František

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

images

 

 

Sv. Františka poznáme predovšetkým ako symbol chudoby. Ale to nie je všetko, v čom vynikal. Jeho osobu zdobí viacero čností, ktorými Boh obdaril jeho otvorené srdce.

 

Zvestovanie Pána

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

1907-1908

 

Milí bratia a sestry, ako by ste sa cítili, keby za vami prišiel niekto a ponúkol vám úžasnú vec úplne zadarmo? Asi by sme boli zaskočení? Ale najskôr by sme tomu poriadne neverili a pýtali sa na všetky podmienky, ktoré by okolo tohto mohli byť, veď to už poznáme z toľkých tzv. výhier napr. Audi A8 je isto už vaše, len si stačí objednať tovar za y- peňazí.
Myslím, že keby tam žiadne podmienky neboli, brali by sme to hneď.

 


Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie