Hlavná stránka Rozhovory
Rozhovory

7 minút o misii v Rusku s P. Robertom Balekom SVD

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Ja_OlchonPonúkame vám rozhovor s P. Robertom Balekom SVD o jeho misii v Rusku, ktorý natočila TV Oravia v auguste, keď bol doma na Slovensku. Prinášame vám jeho záznam. Nech sa páči.

 

Moja misia v Mozambiku

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Maria_KuriakovaMisijná dobrovoľníčka Majka Kuriaková nám poslala už dva listy z misií, ale v rámci bratislavských misií uviedla na stránke mojpribeh.sk aj svoje interview o svojej misii v Mozambiku. My vám ho prinášame ako ďalšiu inšpiráciu a povzbudenie k misijnej horlivosti.

 

Vianoce v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 4.00 )

Betlehem Bolívia

Pýtali sme sa niektorých slovenských misionárov pracujúcich na misiách v Bolívii, ako prežívajú Vianoce v ďalekej krajine, ako vnímajú nové tradície a zvyky oproti Slovensku. Čítajte spolu s nami ich zážitky a skúsenosti.

 

 

 

 

P. Bernard Kulha SVD o Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 3.67 )

KulhaV Misijnom dome Arnolda Janssena sme sa stretli s dlhoročným slovenským misionárom verbistom v Bolívii P. Berbardom Kulhom SVD. Nepustili sme ho späť bez našich zvedavých otázok.

Aké boli vaše začiatky v Spoločnosti Božieho Slova?

Pred tým, ako verbistov v roku 1950 násilne odviezli spolu s ostatnými rehoľníkmi, žil som na Zobore, kde bol vtedy noviciát, ale novicom som ešte nebol. Naši predstavení nás poslali domov tesne predtým, ako ich odviezli, pretože sme ešte nepatrili do SVD. A tak som žil v nádeji, že komunizmus čochvíľa prejde a budem môcť pokračovať v štúdiách u verbistov a aj sa stať verbistom. Zatiaľ som však dokončil gymnaziálne štúdiá.

 

 

P. Gašpar Habara SVD o Brazílii

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

LodP. Gašpar Habara SVD pracoval ako misionár v Brazílii niekoľko rokov. Vrátil sa na Slovensko a pôsobil niekoľko rokov v UPC. Asi v r. 2006 odišiel do Írskej misijnej provincie.

Môžete nám na začiatku prezradiť niečo o sebe a o svojich začiatkoch?

Volám sa Gašpar Habara, pochádzam z Duloviec (okres Komárno) a som misionárom Spoločnosti Božieho Slova, kam som vstúpil v roku 1987. Bolo to ešte v ťažkom totalitnom režime, preto sme sa schádzali tajne v diecéznom seminári. Na začiatku som si teda podal prihlášku do diecézneho seminára v Bratislave, kde sme sa už tajne zúčastňovali na prvých stretnutiach a pripravovali sa tak na vstup do misijnej spoločnosti.

 

 

P. Ľudovít Feja SVD o Ekvádore

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 4.50 )

RovnikUž niekoľko rokov pracuje opäť na Slovensku páter Ľudovít Feja SVD, slovenský misionár, ktorý pôsobil v Ekvádore. Pochádza z Oravskej dedinky Lokca. Porozprával nám niečo o sebe i o svojej misii.

Ľudo, ako si prišiel k verbistom, alebo prečo si sa stal misionárom?

No, na to sa odpovedá ťažko, pretože už ako malý chlapec som povedal, že sa stanem kňazom, ale v zápätí som nato aj zabudol. Tak som žil zo desať rokov a šiel som si svojou cestou. Podľa všetkého však vo mne ostala nejaká túžba, o ktorej som nevedel, pretože po trinástich rokoch sa v mojom živote niečo zmenilo. Prišla jedna situácia, ktorú nebudem bližšie rozoberať, a vďaka nej som si spomenul na to, že som sa chcel stať kňazom…

 

 

Andrej Ferko o Rusku

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Rozhovor s otcom Andrejom Ferkom, kňazom Košickej arcidiecézy, pôsobiacim v Omsku.

Ako ste dospeli k rozhodnutiu opustiť svoju farnosť v meste a odísť na misie? A prečo práve Rusko?
V košickej diecéze je už kňaz v každej farnosti, a tu v Rusku je kňazov málo, preto som sa rozhodol prísť sem. Ruský jazyk sme sa učili niekoľko rokov v škole, je mi bližší ako iné misijné jazyky.

 

P. Stanislav Krajňák SVD o Rusku

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

stano11Pred nedávnom Rusko odmietlo poskytnúť nové víza nášmu slovenskému misionárovi verbistovi Stanislavovi Krajňákovi. Chvíľu sa zdržal v našom seminári a tak sme mu položili pár otázok.

 

P. Sergio Edwards SVD o Číne

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Sergio3V novembri r. 2002 sa v Nitre na Kalvárii konal seminár o Číne. Jeho cieľom bolo aktuálne informovať o situácii cirkvi v Číne. Stretnutia sa zúčastnil aj P. Sergio Edwards, provinciál Taiwanu a P. Jozef z Číny. P. Sergio je pôvodom z Chile a pracuje teraz na Taiwane. P. Jozef je Číňan a pracuje v Číne, ktorého fotku sme z bezpečnostných dvôdov nemohli uviesť. Teraz vám ponúkame rozhovor s obidvoma, najprv rozpráva P. Jozef a po ňom P. Sergio.

 

 

Dominik a Paul o Číne

E-mail Tlačiť PDF

Hoci v Číne ešte stále vládne komunistický režim, je tam napriek tomu veľa sŕdc túžiacich po Ježišovi. Preto je Čína otvorená pre evanjelium viac ako kedykoľvek v minulosti. V takýchto úvahách o tejto veľkej krajine, o jej problémoch a možnostiach evanjelizácie sa niesol seminár o Číne, na ktorom sme sa zúčastnili v Nitre na Kalvárii spolu so zástupcami iných rehoľných spoločenstiev a fanúšikov Číny. Organizovali ho naši spolubratia z China Zentrum v Rakúsku.
Osobitným prínosom bola prednáška P. Romana Máleka SVD z China-Zentrum v St. Augustine (Nemecko) a osobné svedectvá Paula a Dominika - študentov SVD pochádzajúcich z Číny, ktorí sú momentálne v St. Gabrieli pri Viedni, ako aj svedectvo sr. Jaroslavy, krížovej sestry, ktorá Čínu osobne navštívila a priniesla so sebou aj veľa zaujímavých diapozitívov.

Študentov Dominika a Paula sme poprosili o pár slov o sebe a ich krajine, predovšetkým o tom ako sa každý z nich dostal ku kňazstvu. Z bezpečnostných dôvodov sme neuviedli ich fotograsfie. Ďakujeme za pochopenie. Teraz vám prinášame ich slová.

 

"ZVLÁŠTNE ZVUKY" v Číne v období kultúrneho prelomu

E-mail Tlačiť PDF

Španielsky jezuita sv. FRANTIŠEK XAVERSKÝ (1506-1552) bol v 16. stor. po dlhšom čase prvým kresťanským misionárom v Číne. Kresťanstvo sa tam odvtedy neustále stretáva s rôznymi prekážkami. O súčasnej situácii v Číne viedla Katolícka spravodajská agentúra (KNA) v Mníchove nasledujúce interview so sinológom P. ROMANOM MALEKOM SVD, ktorý je profesorom religionistiky na Filozoficko-teologickej vysokej škole v Sankt Augustin a uznávaným expertom pre čínsku problematiku (KNA 1/ 4. január 2003).

 


Stránka 2 z 3
Rozhovory

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

RSS Nové články z tejto stránky

feed-image RSS článkov z misie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie