Hlavná stránka Zážitky misionárov
Rozprávania misionárov a dobrovoľníkov

3 dni vlakom cez Sibír

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Okno vlaku transsibírska magistrálaPrázdniny v škole sa u nás v Irkutsku končia 18. januára a tak som mal jedinečnú možnosť navštíviť spolubratov v Blagoveščensku, predovšetkým Miška Marhefku, ktorý sa tam učí ako ja ruský jazyk. Podľa ruských meradiel je Blagoveščensk blízko - iba dve hodiny lietadlom a necelé tri dni cesty vlakom. Rozhodol som sa pre najlacnejšiu verziu - trojdňovú cestu vlakom v platzkarte - otvorenom vozni. Pravdupovediac som sa toho trochu obával - celé tri dni tie niekto bude chodiť popred oči - zhruba 60 ľudí spoločne v jednom vozni  na dva záchody, s ľuďmi, ktorých si nikdy v živote nestretol a sám bez žiadneho spoločníka. Tak ďaleko a dlho som ešte v živote vlakom necestoval. Nečakal som však tak zaujímavú a dobrodružnú cestu Ruskou zemou...

 

Irkutsk 10 - Prvé Vianoce a Nový rok v Rusku

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Ded maroz Rusko

Po tom, ako som strávil v Rusku „vianočný“ Nový rok musím povedať, že sa mi Rusko začína čoraz viac páčiť. Prečo? No predovšetkým som ohúrený, ako sa Rusi vedia kultivovane zabávať, no zároveň veľmi humorne a zábavne, s veľkou parádou i okázalosťou bez zbytočných trápností, s krásnymi novoročnými želaniami plnými ľudskosti a tepla (oproti tým našim trápnym zábavným programom v slovenských televíziách – prepáčte mi to, nehnevajte sa na mňa, ale je to tak :-) Dokonca prezident Medvedejev v kratučkom príhovore občanom Ruska spomenul, aký krásny rodinný sviatok je práve Nový rok, kedy sa stretáva celá rodina, spoločne oslavujú a prajú si to najlepšie – chápete? Presne to, čo pre nás znamenajú Vianoce, pre Rusov znamená Nový rok. A je to zapustené hlboko v dušiach všetkých Rusov.

 

Irkutsk 9 - Cintoríny a koncerty

E-mail Tlačiť PDF

Irkutsk 9 - Cintorín a koncertyZaujímavosti, o ktoré by som sa chcel s vami tentoraz podeliť, nie sú iba radostné, no aj bolestivé a smutné predovšetkým pre samotných Rusov. Chcel by som začať tými smutnejšími. Týkajú sa 1. novembra, keď sme oslavovali v celej Cirkvi sviatok Všetkých svätých. Deň začínal krásne – sv. omšou v našom katedrálnom chráme v Irkutsku a zaujímavými tradíciami, ktoré som videl prvý krát. Poobede hneď po sv. omši sme sa niektorí presunuli autami na miesto, ktoré Rusi nazývajú „Povaricha“ – miesto bývalého pivného závodu neďaleko Irkutska priamo na konci letiska, kde sa nachádzajú hromadné hroby obetí násilia represálií v 30. rokoch minulého storočia.

 

Irkutsk 8 - Bajkal so spolužiakmi a prekvapenie

E-mail Tlačiť PDF

Irkutsk 8 - Bajkal a spolužiaciHneď na druhý deň po tom, ako som sa v nedeľu s tetuškami nadchýnal krásou Bajkalu z paluby lode, šiel som v pondelok na naplánovaný výlet na Bajkal so spolužiakmi z ruského jazyka. Poviete si: "Čo mu to nestačilo?" No na tento výlet so spolužiakmi sme sa chystali už niekoľko týždňov a stále sa výlet odkladal a odkladal. Raz nebolo pekné počasie, potom nebol vybavený autobus a tak ďalej. Nakoniec sa to konečne podarilo, ale akurát hneď po konferencii. Mohol som to odmietnuť, ale ísť so spolužiakmi znamenalo zaručene zábavu. A tak sa aj stalo. No zábava sa stala pre mňa poriadnym prekvapením na konci výletu. Ale pekne po poriadku.

 

Irkutsk 7 - Plavba po Bajkale a konferencia

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bajkal LoďouZnova sa ozývam neskôr ako som plánoval. No nič, pekne po poriadku, tak ako to šlo za sebou...
Naša farnosť organizovala pre ľudí z celého irkutského dekanátu konferenciu „Cesty svätosti“ a to v dňoch 9.-11. októbra 2009. Samozrejme mi dal Vlodek – môj farár možnosť si vybrať – nuž a ja som ako ináč, súhlasil. Jednak to bola vynikajúca možnosť spoznať nových ľudí nielen z Irkutska ale aj z okolitých farností a po druhé bolo to, že som potreboval aj ja vyjsť trochu ďalej ako len za múry nášho domu a pár uličiek v centre Irkutska... No a názov „konferencia“ znel tak krásne honosne a tak som si povedal: „Úuuf, kde som sa to ja dostal, ešte som nebol na nejakej konferencii a tu v Rusku sa konferencie organizujú jedna radosť.“ No a čím viac sa blížil termín, tým viac som sa tešil, ale aj získaval ďalšie a ďalšie informácie. Prvou informáciou bolo to, čo ma najviac potešilo – nuž, že v nedeľu pôjdeme na Bajkaaaaal. A nielen tak, ale rovno LOĎOU. No viete si to predstaviť?

 

Irkutsk 6 - najväčšia diecéza sveta a spolužiaci

E-mail Tlačiť PDF

Spolužiaci IrkutskTaaak, a práve dnes - 17.10. - ubehol celý mesiac odo dňa, kedy sa moja noha prvý krát dotkla ruskej zeme v Irkutsku, tak ako noha Amstronga mesiaca. Preto pripájam zopár ďalších príbehov a zážitkov z Irkutska, hlavne z našej milovanej farnosti a diecézy, o ktorej som sa dozvedel, že je to najväčšia diecéza na svete (rozlohou) a o mojich milovaných spolužiakoch, na ktorých som si už zvykol ako na svojich najbližších tu v Rusku – niet sa čo čudovať, veď spolu trávime každý deň kopec času v škole. Ale pekne po poriadku...

 

Irkutsk 5 - Bajkal - prvý pohľad, koncert

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Irkutsk - BajkalOhlasujem sa po dlhšej dobe... Škola, zaujímavé akcie počas víkendov aj počas týždňa, zopár povinností a zrazu je času tak málo... Inak, dnes je 14. októbra - sviatok Ochrany Panny Márie jej plášťom (v pravoslávnej cirkvi) - a vždy na tento sviatok napadne sneh ako prikrývka zeme, takže odnepamäti je tento sviatok spätý so snehom. A veru, dnes napadol už v poradí druhý sneh tohto roku. No ale pekne po poriadku.
Ešte pred dvoma týždňami ma mladí z našej farnosti pozvali na prvú cestu na Bajkal. Zobrali svoje auto a v nedeľu poobede sme vyrazili na krásnu cestu na najhlbšie a najstaršie jazero sveta, ktoré je považované za zásobáreň celosvetovej pitnej vody – nachádza sa v ňom až 20% všetkej pitnej vody na zemi.

 

Irkutsk 4 - Registrácia a prehliadka centra Irkutska

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Irkutsk4Nadišiel konečne vytúžený deň, kedy som sa mohol spokojne poprechádzať po meste. Prečo? Doteraz som nemal urobenú registráciu na polícii a bez registrácie nemôžete ako cudzinec len tak chodiť po Rusku. To je niečo podobné, myslím, aj u nás. Do troch dní, kdekoľvek by ste boli ako „inostranec“ (cudzinec), musíte sa na miestnej polícii zaregistrovať. Inak vás čakajú veľké pokuty a ak robíte veľké problémy, môžu vás bez pardónu poslať z Ruska do 24 hodín preč a to s ešte väčšími pokutami (to hovorím pre informáciu tým, ktorí by chceli prísť do Ruska na dlhší čas). Ak vás nejaký policajt zastaví, musíte mať vždy pri sebe nielen pas ale aj papierik, ktorý ste dostali v lietadle, v ktorom ste prilietali do Ruska (letušky, akejkoľvek spoločnosti - či ruskej, či z inej krajiny, vám v lietadle tesne pred zletom dolu na matičku ruskú zem rozdajú papieriky, ktoré musíte vyplniť. Jednu polovicu vám odtrhnú na letisku a zoberú a tú druhú musíte nosiť VŽDY v pase so sebou)

 

 

Irkutsk 3 - Darček, HIV a noví spolužiaci

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Irkutsk3Tak, Pane, včera si mi daroval prvý darček – skutočný darček v Rusku. Prvý krát som sa oficiálne učil ruský jazyk a potom, ako sme skončili, rozprával som sa cestou s jedným mladým človekom - Olegom z Mongolska (všetky mená aj krajinu som zmenil - určite by nechcel, aby mnohí vedeli o ňom a o jeho živote...). Keď som mu povedal, že som kňaz, zdôveril sa mi, že on je tiež veriaci, ale nie je katolík. Má priateľku – tá žije v tej krajine, z ktorej pochádza a on tu prišiel na pol roka.

 

 

Irkutsk 2 - Sv. omša a poliklinika

E-mail Tlačiť PDF

Irkutsk2Sv. omša – prvá v mojom novom živote v Rusku, bola a zostane nezabudnuteľná. Nie vždy tu celebruje sv. omšu o. biskup Kyril, väčšinou je na cestách, a keď je doma, väčšinou v nedeľu a na veľké sviatky. Mal som teda zvláštnu milosť, alebo ma naozaj o. biskup chcel privítať aj medzi veriacimi, to neviem, ale asi to bolo to prvé – milosť od Boha. Na sv. omši bolo síce päť a pol človeka, aj to bolo asi päť rehoľných sestričiek – pár človiečikov, ale vôbec mi to nevadilo. (Galéria fotiek z kostola - pozri si fotky)

 

Irkutsk 1 - Let a prvý deň v Irkutsku

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Irkutsk1O ceste do Irkutska poviem len zopár vecí – ostatné si pozrite a prečítajte v popiskoch fotiek, ktoré pripájam k článku (galéria IRKUTSK). Takže – celú cestu som cítil poriadnu ochranu a pomoc Panny Márie. A musím povedať, že sa veľmi snažila pomôcť kde sa dalo – hoci som letel prvý krát, všetko šlo hladko po poriadku, nikto ma neokradol, neboli žiadne nepríjemné kontroly ani incidenty. Vo Viedni po chvíľkovom hľadaní našej leteckej spoločnosti, ktorá nebola Sibírska aerolinka ale NIKI laufen, som sa ocitol v pekne zariadenom stredne veľkom lietadle, kde neboli ani sliepky, ani barany, ani mi nohy netrčali z lietadla, ako sa kamaráti zo mňa smiali, keď som im povedal, že letím Sibírskou aerolinkou za 9 tisíc korún až do Irkutska (normálne to stojí 30-40 tisíc korún).

 


Stránka 3 z 3
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

RSS Nové články z tejto stránky

feed-image RSS článkov z misie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie